Gminny Ośrodek Kultury w Somiance jest gminną instytucją kultury prowadzącą w szczególności działalność w zakresie upowszechniania kultury i bibliotek. Celem Gminnego Ośrodka Kultury w Somiance jest prowadzenie wielokierunkowej działalności rozwijającej i zaspokajającej potrzeby kulturalne mieszkańców, upowszechnianie i promocja kultury, w tym lokalnej w kraju i zagranicą oraz stymulowanie aktywności społeczności lokalnej i komunikacji społecznej, a także rozwijanie i zaspokajanie potrzeb oświatowych, czytelniczych i informacyjnych oraz upowszechnianie wiedzy i nauki. Nasza instytucja organizuje różnorodne formy edukacji kulturalnej i społecznej dzieci, młodzieży i dorosłych tj. cykliczne zajęcia rękodzielnicze, wystawy, wieczorki poezji oraz zajęcia taneczne, imprezy sportowo-rekreacyjne oraz imprezy na terenie gminy Somianka, m.in.: Dzień Kobiet, Konkurs Recytatorski „Warszawska Syrenka”, festyny rodzinne, zajęcia podczas ferii i wakacji, Dożynki Gminne, uczestnictwo i reprezentacja Gminy Somianka  na  Festiwalu Aktywności Społecznej i Kulturalnej Sołectw. Ponad to prowadzi wyjazdową działalność kulturowo-sportową tj. wyjazdy do teatru, opery, kina, na koncerty, na basen, zajęcia kickboxingu i taneczne.